ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE 2025

 

 

W Wielki Czwartek rozpoczyna się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE – Pamiątka Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę kościół będzie otwierany o godz. 7.00 rano. Dyżur w konfesjonale od godz. 7.00. Zgodnie z zarządzeniami watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oraz statutami V Synodu Diecezjalnego podpisanego przez ks. biskupa tarnowskiego Nabożeństwa Triduum Paschalnego należy celebrować tylko w kościele parafialnym.

 

WIELKI CZWARTEK

Dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu

Wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Potem przeniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Ciemnicy i Adoracja do 23.00. Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Sław języku tajemnicę, za którego odśpiewanie tego wieczora można uzyskać odpust zupełny.

Po zakończonym misterium o 20.00 Adorację poprowadzą Róże Różańcowe. O godz. 21.00 Adoracja Grupy Modlitewnej Ojca Pio. O godz. 22.00 Adoracja Młodzieży. O godz. 23.00 zakończenie Adoracji.  Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 7.00.

 

WIELKI PIĄTEK

Dzień śmierci Pan Jezusa na krzyżu

Tego dnia na znak smutku i żałoby Kościół nie sprawuje Eucharystii. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w Liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest Adoracja Krzyża. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. O godz. 17.30 Droga krzyżowa w kościele. Wieczorna Liturgia rozpocznie się o 18.00. Będą się na nią składały: czytania biblijne, śpiew Pasji według św. Jana i ostatnie kazanie pasyjne. Centralnym punktem liturgii będzie: wniesienie, odsłonięcie i Adoracja Krzyża. Potem Komunia św., oraz przeniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Bożego Grobu.

Po zakończonych obrzędach około 20.00 śpiewamy wszystkie części Gorzkich Żali. O godz. 21.00 Adorację poprowadzi Rycerstwo Niepokalanej. O godz. 22.00 ostatnia Droga krzyżowa dla pracujących, a o godz. 23.00 Adoracja Młodzieży i zakończenie Adoracji o północy. Adorację wznowimy w Wielką Sobotę o godz. 7.00.

W Wielki Piątek obowiązuje Post ścisły, bez żadnej dyspensy! Post ścisły – czyli trzy posiłki (dla wiernych od 18 do 60 lat) i abstynencja od pokarmów mięsnych (dla wiernych od 14 lat do śmierci). Należy również zachować abstynencję od wszelkich napojów alkoholowych. Tego dnia starajmy się ograniczyć oglądanie telewizji i słuchanie muzyki, aby głębiej, w skupieniu i powadze przeżyć dzień śmierci naszego Pana.

O godz. 15.00 – godzinie śmierci Pana Jezusa ucałujmy w naszych domach krzyż. Postarajmy się także przyozdobić krzyże przydrożne. Ofiary składane przy Adoracji Krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Tego dnia o godz. 15.00 rozpoczniemy uroczyście w kościele Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Nowennę tę będziemy kontynuować po Mszy wieczornej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Za pobożny udział w Adoracji Krzyża i ucałowanie Go w Wielki Piątek i Wielką Sobotę do wieczora można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

WIELKA SOBOTA

 Dzień spoczynku Pana Jezusa w grobie

Od rana trwamy w ciszy adorując Pana Jezusa. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. Od godz. 7.00 Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele będzie: o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00. W Jaźwinach o godz. 9.00 i 11.00. W Jaworniku o godz. 10.00.

 

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ W WIELKĄ I ŚWIĘTĄ NOC ZMARTWYCHWSTANIA

Nocne czuwanie Kościoła na cześć Zmartwychwstałego Pana

Zgodnie z przepisami Prawa Kościelnego rozpocznie się ono wieczorem o godz. 20.00 aby zachować łączność z kościołem katedralnym. Na tę Uroczystą Liturgię złożą się: poświęcenie ognia, poświecenie Paschału i śpiew hymnu pochwalnego o świecy – Exultet, poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń Chrztu św., i Msza św. Wigilii Paschalnej – w czasie, której zabrzmi po raz pierwszy radosne Alleluja. Na tę wyjątkową Liturgię i procesję prosimy przynieść ze sobą świece!

Po Mszy św. Procesja Rezurekcyjna. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w tej wyjątkowej i niepowtarzalnej nocnej Liturgii czuwania i radości Kościoła. Do procesji przygotujmy sztandary, feretrony, i inne znaki religijne. Podczas rezurekcji zagra Orkiestra. Msza św. Wigilii Paschalnej jest już Mszą Wielkanocną. Będzie wiec na niej okolicznościowe kazanie i wielkanocna składka na tacę.

W Wielką Sobotę nie ma obowiązku ścisłego postu. Zachowując jednak kościelną i staropolską tradycję powstrzymajmy się od potraw mięsnych. Zachęcamy więc do podtrzymania tego pobożnego zwyczaju.

 

Porządek Adoracji

Wielki TYDZIEŃ 2025 r.

 

WIELKI CZWARTEK

20.00 – Róże Różańcowe

21.00 – Grupa Modlitewna Ojca Pio

22.00 – Młodzież

23.00 – Zakończenie Adoracji

WIELKI PIĄTEK

 7.00 – adoracja prywatna /spowiedź/

 8.00 – ul. Witosa, Zielona, i ul. Zawiszy Czarnego

 9.00 – ul. Krakowska, Słoneczna i Polna

10.00 – ul. Kolejowa, i ul. Mickiewicza

11.00 – ul. Słowackiego i Dembowskiego

12.00 – ul. Wojska Polskiego, Szeroka, Jawornik.

13.00 – ul. Konarskiego, i ul. Kopernika,

14.00 – ul. Spółdzielcza, i ul. Dworcowa, Leśna, Osiedle Las

15.00 – Godzina Miłosierdzia Bożego – uroczyste rozpoczęcie Nowenny

15.30 – Golemki

16.30 – Jaźwiny

17.30 – Droga Krzyżowa

 

20.00 – Śpiew Wszystkich 3 części Gorzkich Żali

21.00 – Rycerstwo Niepokalanej

22.00 – ostatnia Droga Krzyżowa (dla pracujących)

23.00 – Młodzież

24.00 – Zakończenie Adoracji

WIELKA  SOBOTA

  7.00 – adoracja prywatna / spowiedź/

  8.00 – Róża św. Józefa i św. Stanisława, św. Faustyny

  9.00 – Róża św. Weroniki, św. Katarzyny, św. Elżbiety

10.00 – Róża św. Jadwigi, św. Anny, bł. Karoliny

11.00 – Róża Matki Bożej Saletyńskiej, św. Jana Pawła, św. Marii Magdaleny

12.00 – Róża bł. Matki Teresy,  św. Teresy, św. Bernadety

13.00 – Róża Matki Bożej Fatimskiej, św. Barbary, św. Kingi

14.00 – DSM i LSO z Czarnej i Jaźwin

15.00Godzina Miłosierdzia Bożego – 2-gi dzień Nowenny

15.30 – Adoracja prywatna. Sprzątanie i dekorowanie kościoła.

17.00 – Jaźwiny

18.00 – Rycerstwo Niepokalanej, Grupa Modlitewna Ojca Pio

19.00 – adoracja prywatna

 

 

Adorację prowadzą zelatorzy i członkowie Róż z danego regionu.

 

Udostępnij to: